ridgeback Rhodéský ridgeback

Rhodéský ridgeback (rhodesian ridgeback) je velmi spolehlivý, věrný, přesto temperamentní pes, který se vyznačuje pásem „protichůdné“ srsti na zádech, tzv. ridge. Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno v Jižní Africe, kde bylo využíváno k lovu. Najdeme jej především jako rodinného společníka anebo výborného hlídače. Rhodéský ridgeback štěká pouze v případě, že se skutečně něco děje. Ridgeback má dobrý lovecký instinkt.

Nesnáší drill, ale jeho výchova musí být důsledná. Povaha tohoto velkého psa je velmi přátelská. Potřebuje mít stálý kontakt s člověkem, k cizím lidem je nedůvěřivý. Ke své rodině se chová otevřeně a je jí velmi věrný.

Tento pes dorůstá výšky 61 až 69 cm a dosahuje váhy 32 až 39 kg. Charakteristickým znakem ridgebacka je pruh srsti rostoucí obráceně, který je široký přibližně 5 cm a začíná mezi lopatkami a končí na bedrech. Má dlouhou, plochou lebku a kulaté hnědé až světle hnědé oči s černými okraji víček. Uši jsou středně velké, vysoko nasazené a přiléhající k hlavě. Tělo ridgebacka je silné, dobře osvalené s hlubokým hrudníkem. Pevný a masivní hřbet, záď se má mírně svažovat, záda mají být rovná. Ocas je u kořene silný a ke špičce se zužuje. Končetiny má silné, dobře osvalené. Srst je krátká, hustá, hladká a lesklá, zbarvení je světlé až červeně pšeničné. Maska, jako černé zbarvení uší a pysků na tlamě, je přípustná. Černá barva jinde na hlavě nebo na těle je nežádoucí.

Ridgeback potřebuje velké množství pohybu. Naučí se běhat vedle kola a má rád dlouhé výlety. Rhodéský ridgeback vyžaduje vyrovnanou a důslednou výchovu, nesmí na něj být vytvářen nátlak. Je možné ho uplatnit jako psa služebního a při správném vedení i jako prvotřídního záchranářského psa. Díky své síle i obratnosti se prosadí výborně v agility a svou rychlost může předvést při coursingu (terénní dostihy).

Více informací o rhodéském ridgebackovi

Pro chovatele a majitele ridgebacků


TOPlist    Optimalizace webu SmartDogs.cz - PageRank.cz